Dijital dünyada yılların verdiği deneyim ve sayısız başarı ile hizmetinizdeyiz.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon & WhatsApp

0544 719 09 19

Dijitalleşen dünyada insanlar artık aradıkları bilgi, hizmet ve ürünleri internette arıyorlar. Bir ürün veya hizmeti satın almadan önce fiyat, özellik, çeşitleri, kullanıcı yorumları gibi merak ettiği noktalar hakkında bilgi alarak o ürünü satın almaya, farklı bir ürün satın almaya veya bu ürünü hiç almamaya karar veriyorlar.

Peki insanlar bu hizmet ve ürünleri satın alma eğilimini gerçekleştirmeden önce nasıl bir yol izleyerek araştırıyorlar sizce? İstatistikler, bu araştırmaların çoğunlukla internetteki arama motorları üzerinden yapıldığını ortaya koyuyor.

Dünyada ve ülkemizde en yoğun kullanılan internet arama motorunun Google olduğunu biliyoruz. Siz ve yakın çevreniz de mutlaka Google’ı çok sık olarak kullanıyorsunuz. Hatta belki de bu yazıya erişim için Google’ı kullandınız.

Yani Google oldukça popüler ve önemli bir arama motoru. Hizmet ve ürününüz varsa mutlaka Google’da ön plana çıkmanız gerekiyor. Aksi takdirde siz yerinizde sayarken rakipleriniz çoktan güçlenmiş ve sizi belki de rakip olarak görmeyecek duruma bile gelmiş olabilirler.

Google Aramalarında Üst Sıraya Nasıl Çıkılır?

Google’da ön plana çıkmak için iki farklı yöntem var. İlk yöntem organik arama sonuçları dediğimiz doğal yöntemlerle ön plana çıkmak. İkinci yöntem ise yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi Google Ads olarak adlandırılan Google Reklamları.

Google’da bir arama yaptığınızda, Google arama sonuçlarındaki ilk 4 sırayı reklam veren müşterilerine ayırmış durumdadır. İlk 4 sıradan sonra organik arama sonuçlarına ulaşılır. Yani burada ticari olarak düşünmekte ve parayla reklam vereni her zaman için ön plana çıkartmaktadır.

Google Ads içerisinde farklı reklam çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı “Arama Ağı Reklamları” dır. Sonra “Görsel Reklamlar”, “Video Reklamlar”, “Alışveriş Reklamları” vb. şeklinde reklam çeşitleri bulunmaktadır.

Google Reklamları, tıklama başı maliyet olarak ücretlendirilmekte ve açık artırma usulüyle çalışmaktadır. Yani kim tıklama başına ücreti çok verirse onu üste çıkarmaktadır. Aynı kelimede çıkmak isteyen firmaları bir açık artırma yarışına sokmaktadır.

Bunu bir Örnekle anlatmak istersek;

Diyelim ki bir bölgede Oto Çekici hizmeti veriyorsunuz. O bölgede aracı arızalanan veya başka bir sebepten dolayı aracıyla yolda kalan kişinin ilk yapacağı şey tabi ki cep telefonuna sarılıp yakınlarında bir çekicinin telefon numarasına ulaşarak çekiciyi aramak olacaktır. Genellikle kişiler cep telefonlarında bir çekici numarası kayıtlı tutmazlar, veya o bölgede turistik amaçlı bir seyahat gerçekleştiriyorsa yardım isteyeceği, tanıdığı, bildiği bir çekici yoktur. Bu yüzden yapacağı şey genellikle cep telefonundan internete girip Google’da “Oto Çekici”, “Oto Kurtarma”, “Yol Yardım” gibi kelime öbeklerinden biri ile arama yapar ve ilk sırada çıkan sonuca tıklayarak ilk ulaştığı telefon numarasını arar yardım ister. Eğer ki fiyat vb. durumlardan dolayı anlaşamazsa ikinci yada üçüncü sıradaki firmaların sitesini ziyaret ederek yardım isteyecektir. Ama genellikle ilk firmayla anlaşılır ve yardım hizmeti satın alınır.

Peki Google’da üst sırada bulunmayan veya Google arama sonuçlarında hiç yer almayan firmalar ne yaparlar? Yolda kalan bir kişi bize ulaşır diye beklerler ancak bu çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü onlara ihtiyacı olanların o firmanın telefon numarasına ulaşmasının imkanı yoktur.

Bu sektörler çoğaltılabilir; çilingir, tesisatçı, halı yıkama, temizlik firmaları vb.

Yani Google’da üst sırada çıkmak o kadar önemlidir ki bu da ancak Google Ads üzerinden reklam vererek olur.

Peki Google’da reklam verdim demekle iş bitiyor mu? Kesinlikle hayır. Öncelikle bu konuda uzman ve tecrübeli bir firmadan yardım almanız reklama yatıracağınız maliyetlerin verimli olarak kullanılmasını sağlar. Aksi takdirde bakarsınız günlük 100 TL paranız gitmiş ne arayan var ne soran.

Google Ads alanında uzman firmayla çalışmak sizlere çok şey katar;

  • Mesela bu konuda uzman ve tecrübe firmalar ve çalışanları, reklamlarınıza gereksiz kelimelerden tıklamalar yapılmasını engeller. Tıklama başı ücret gideceğinden gereksiz ücret de gitmesinin önüne geçerler.
  • Web sitenizi kişilerin cep telefonu, tablet ve bilgisayardan rahatlıkla gezinmesi için uyumlu hale getirirler. Çünkü kişi reklama tıklayıp web sitenizde rahatça gezinemeyip telefon numaranıza ulaşamazsa, sunduğunuz hizmetler ve ürünler hakkında yeterince bilgi alamazsa sitenizi terk edecek ve yine gereksiz bir tıklama maliyeti oluşturacaktır.

Bu tarz gereksiz maliyetler çoğaltılabilir ve eğer Google Reklamları konusunda yeterince tecrübeniz yoksa uzman bir firmayla çalışmanız yararınıza olup Optilay Digital olarak Google Ads alanında yılların verdiği tecrübe ve yüzlerce memnun müşteri ile sizlere de yardımcı olmaktan mutlu oluruz. Verimin çok önemli olduğu günümüzde en düşük maliyetlerle en yüksek geliri elde etmeniz için var gücümüzle çalışmaktayız..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir